A./ Korosztályok
A hölgyek esetében 50, a férfiak esetében 55 év legyen a korosztályhatár.
Ha ezt párosjátékra vonatkoztatjuk, akkor a hölgyeknél 100, a férfiaknál 110, vegyes-páros esetén pedig 105 év lesz a korhatár.
Tekintve, hogy a mi háziversenyeinken csak páros versenyszámokat indítunk, a korosztályba sorolást a párokat alkotó egyedek életkorának összege alapján végezzük. Tehát, ha a versenyeinken adódnak olyan összesorsolt párok, amelyek esetében életkoruk összege nem éri el a korhatárt, akkor azt a versenyszámot 2 korcsoportban rendezzük meg. Ez esetben a felső korcsoportba sorolt párok az alsó korcsoport versenyét is választhatják, de fordítva nem, hacsak a versenyzők mindegyike ebbe bele nem egyezik.
B./ Sorsolás
A sorsolás 2 ütemben történik. Az első ütemben a párokat sorsoljuk össze.
A korosztályhatár szerint 2 csoportba sorolt játékosokat úgy sorsoljuk párokba, hogy először a legidősebb játékoshoz a fiatalabb korosztályból sorsolunk párt, majd a módszert folytatva, mindig relatív legkorosabbhoz sorsolunk a fiatalabbak közül egy-egy párt.
Vegyes-páros sorsolás esetén értelemszerűen 4 csoportba osztjuk a nevezett játékosokat, és először a legszebbkoru hölgyhöz sorsolunk egy fiatalabb korosztályú férfit, majd a legkorosabb férfihez sorsolunk egy fiatalabb korosztályú hölgyet, és így tovább…
A második ütemben történik a párok csoportba, ill. táblára sorsolása. Ha kiemelést tartalmaz a versenytábla, akkor e helyre a legerősebb párost kell jelölni. Ennek eldöntése a 3 tagú sorsoló bizottság feladata.
C./ Versenyformák
Az alkalmazható versenyformát versenyszámonként a résztvevő pároktól függően a következőkben felvázolt sémákból kell kiválasztani:
1.) 3 pár esetén
A csoporton belül a párok körmérkőzést játszanak.
2.) 4 pár esetén
A csoporton belül a párok szintén körmérkőzést játszanak. Így páronként 3-3 mérkőzésből áll a verseny.
3.) 5 pár esetén
A versenyt vigaszágas tábla szerint rendezzük, a legerősebb páros kiemelésével, az 1.sz. ábrán vázolt formának megfelelően. Ennek alapján minden pár 2-2 mérkőzést játszik.
4.) 6 pár esetén
A verseny első szakasza 2x3-as csoportban körmérkőzésekből áll, majd a két csoportelső döntőt játszik. Így minden pár 2-2 mérkőzést játszik, a döntősök pedig 3-at. Külön kívánságra a helyosztók is lejátszhatók.
5.) 7 pár esetén
A versenyt vigaszágas tábla szerint rendezzük, a legerősebb páros kiemelésével. A mérkőzéseket a 2. sz. ábrán vázolt formációnak megfelelően vívjuk. Újdonságként javasolom bevezetni a bővített rövidített játékot, ami 10 pontig megy. Ezt nevezzük 10-es tie break-nek, rövidítve 10TB. A 2. sz. ábrán látható, hogy a 3 vigaszágra jutó páros 10-es TB szerint körmérkőzést játszik.
6.) 8 pár esetén
A versenyt vigaszágas tábla szerint rendezzük a hagyományos formának megfelelően. Így a párok 2-2 mérkőzést, a döntősök 3-at játszanak.
7.) 9 pár esetén
Először 3x3-as csoportban körmérkőzések lesznek, majd a 3 csoportelső ismét körbe mérkőzik egymással, de már a 10-es TB számolás szerint.
8.) 10 pár esetén
A versenyt 2x5-ös vigaszágas táblán (1.sz.ábra) kezdjük, majd a táblaelsők döntőt játszanak.
9.) 11 pár esetén
A verseny egy 5-ös és egy 6-os táblán indul. Az 5-ös tábla az 1.sz ábrán látható, a 6-os táblát a 2.sz. ábra szemlélteti, miszerint az összesorsolt első mérkőzés után, mind a győztesek, mind a vesztesek körmérkőzést játszanak a 10-es TB számolása szerint, majd a táblák nyertesei döntőt játszanak.
10.) 12 pár esetén
A verseny 3x4-es táblán indul, majd a táblák nyertesei 10-es TB számolással körbe mérkőzve döntik el a győzelmet.
11.) 13 pár esetén
A verseny egy 5-ös és 2x4-es táblán indul, majd ezek lejátszása után a táblanyertesek 10-es TB számolású körmérkőzést játszanak
12.) 14 pár esetén
A verseny egy 4-es és 2x5-ös táblával indul, majd a táblák nyertesei 10-es TB mérkőzésekkel körbejátszva döntik el az elsőséget.
13.) 15 pár esetén
Hasonlóan az előzőekkel, csak itt 3x5-ös tábla az indulás, majd a nyertesek 10-es TB körmérkőzéseket játszanak.
D./ Számolási rendszerek
A versenymérkőzések számolási rendjét attól tesszük függővé, hogy az adott versenyen az egyes pároknak hány mérkőzést kell lejátszaniuk.
Ennek függvényében 3 féle számolási módot alkalmazunk a következők szerint:
1. Hagyományos két 6-os játszma, de az esetleges döntő játszma már csak
10-es TB számolással megy. Ezt a számolási módot akkor alkalmazzuk, amikor a verseny páronként legfeljebb 2 mérkőzésből áll.
2. Egy-játszmás, de 8 megnyert játékig tartó mérkőzést (8-as játszma), amelynél az esetleges 8-8 állás után 7-es TB-ot játszunk, akkor alkalmazható, amikor a verseny páronként 3-3 mérkőzésből áll.
3. Ha az adott verseny páronként 3-4 mérkőzés lejátszását teszi szükségessé, akkor a 8-as egy-játszmás és 10-es TB számolás szerinti mérkőzéseket vegyesen alkalmazzuk úgy, ahogy az esedékes versenyforma tartalmazza.
Teniszverseny szabályzat tervezete
- Részletek
- Írta: Administrator