1.) A verseny alapelve.

Jókai szerint a tarokkozás nemcsak játék, hanem művészet is. Valóban, ez a játék akkor igazán élvezetes, ha a résztvevők művészi szinten művelik. A játék során azonban, az élvezet nem egyenlő mértékben oszlik meg, még akkor sem, ha a felek készsége közel azonosan magas szintű, mert nagyobb öröme van azoknak, akikhez kegyesebb a szerencse, akiknek jobban megy a lap. Ők a nyerők.

Szerencse ide vagy oda, a 4 -5 játékos között így is verseny folyik, csakhogy a szerencse az esélyeket torzítja. Az esélyegyenlőség igényét jobban kielégíti az a mód, amikor az egyforma lappal rendelkező játékosok eredményét hasonlítjuk össze. Ezt úgy érhetjük el, hogy a versenyt egy időben két asztal 4 -4 játékosára szervezzük, akik teljesen egyforma összetételű lapokat kapnak, és az értékelés alapja, az azonos lapokkal elért teljesítmény. Persze az egyéni eredmények így sem teljesen függetlenek a körülményektől, mert a felek rutinja különböző, és így a játékkal kialakuló páros-potenciál (pro és kontra) módosítja az egyéni készséget. Mégis azt kell mondani, hogy az azonos lappal történő verseny, a fő torzító elemet: a szerencsét, kiiktatja és ezért kedvezőbb.

2.) A verseny feltételei, kellékei:

A verseny megrendezéséhez, a szokványos tarokkozáshoz képest, néhány többlet feltételt figyelembe kell venni.

Játékosok: A versenyhez pontosan 8 játékos szükséges. Ha történetesen 16 benevező lenne, akkor egy 2 osztályos rendszert lehetne kialakítani.

Zsűri: A verseny irányításához és asszisztálásához legalább 3 fős zsűri kell. Feladata: az ülésrend betartása,; keverés, osztás, kézbesítés; értékelés.

Játéktér: A verseny lehet szabadban vagy egy nagyobb méretű teremben, ahol a 2 asztal kellő távolságban (átlátási, áthallási korlát) elhelyezhető, illetve 2 szomszédos szoba is megfelel.

Kártyacsomagok: A versenyhez 4 pakli, újszerű, azonos méretű tarokk-kártya szükséges ( 2 játékban, 2 a zsűrinél ).

Kézbesítő tasakok: A biztonságos lapkezeléshez a zsűrit el kell látni 8 db. feliratozott, levéltárca szerű tasakkal, amelyben a kiosztott lapokat kézbesítik.

Ülésrend: Ahhoz, hogy a 8 játékos mindegyikét egymással össze lehessen mérni 7 fordulós célszerűen szerkesztett ülésrendre van szükség, amely szerint a játékosok fordulóként változtatják helyüket.

Jegyzőkönyv: Ez egy célirányosan szerkesztett táblázat, amibe a zsűri, minden játék után beírja az eredményeket (nyereséget, veszteséget).

3.) A verseny lefolyása

A verseny kezdetekor a 8 játékos azonosító számot húz, majd az ülésrend 1. fordulója szerint elfoglalja a helyét. Eközben a zsűri 2 pakli kártyát előkészít (kever, azonos osztást végez, tasakol), majd kézbesít.

A játékot mindkét asztalnál az É-on ülő versenyző kezdi a licitet, majd a szokásos módon folyhat le a játék, mialatt a zsűri a másik 2 pakli kártyát előkészíti. A lejátszás után a zsűri jegyzőkönyvezi az eredményeket és átadja a 2. osztás lapjait. Ezt a kört a Ny-on ülő játékosok kezdik, majd a 3.-at a D-i és végül a K-i játékosok kezdenek. A 4 játék után az 1. forduló zárul azzal, hogy a zsűri minden játékos teljesítményét előjel helyesen összegzi és a két asztal azonos égtájon játszott versenyzők eredményeit összeméri. A forduló egy-egy mérkőzését az a fél nyeri, amelyik többet nyert vagy kevesebbet vesztett, mint a másik asztal megfelelő égtáján ülő ellenfele. A győztesek 2 pontot kapnak, azonos eredmény esetén 1 - 1 pont jár.

A 2. forduló az ülésrend szerinti helycserével kezdődik és az 1. fordulóban leírtak szerint folytatódik. A további fordulókban a játékrend értelemszerűen hasonló.

A verseny tehát 7 fordulóból és fordulóként 4 játékból áll, azaz minden játékosnak 28 osztást kell lejátszania. A verseny győztese az lesz, aki a legtöbb mérkőzés-pontot szerzi meg. Pontegyenlőség esetén az egymás ellen elért eredmény dönt.

4.) A verseny ülésrendjét az alábbi táblázat tartalmazza:

              Forduló                        A  asztal                          B  asztal

                                    É     Ny     D     K                  É     Ny     D     K

                 I.                 1      3      5      7                  2      4      6      8

                 II.                6      2      7      3                  8      4      5      1

                 III.               6      7      1      2                  8      6      4      3

                 IV.                7      5      6      8                  3      1      2      4

                 V.                 1       8      2      7                  6      3      5      4

                 VI.                4       2      3      7                  6      8      5      1

                 VII.               4       6      1      7                  5      3      8      2

 

Remélem, ha vállaljuk a versenyt, jó szórakozás lesz.

Üdv.:TL